книжковий інтернет магазин Українська історична книга
Розділи


Хронологія

Останні 20 надходжень


Меч "Щербець" та Українські ворота: Україно-польські взаємини від поділів Речі Посполитої й до сьогодні


Шахер-Махер по-київськи


Кулінарна мандрівка в Гетьманщину


Охотники за умами. ФБР против серийных убийц


Руїна


Татарський бранець


Вибране


На краю Ойкумени


Українські Монастирі


Буддизм: філософія порожнечі: [монографія]


Спадщина Любеткіна


Військові традиції і сучасність


Черчилль. Війна з Росією


Оккупация Винницы. Свидетельство очевидца


Тариф подимного податку Київського повіту 1775 р.


Тариф подимного податку Житомирського повіту 1775 р.


Полководець Петро Сагайдачний


Магдебурзьке право в Україні (XIV - перша половина XIX ст.): Історико-правове дослідження


Російська влада і польська шляхта в Україні. 1793-1830рр


У старому Києві. (Спогади)


найбільш популярні книжки цього тижня

Синяк Іван
Присяга Гадяцького полку 1718 рокуДавньоскіфська філософія. Збірка античних джерел


Долгочуб Валентин
Язичники атомного віку


Єрофалов Борис
Архітектура незалежного Києва. Сторінками архітектурного часопису А.С.С Том І. Дуже великі проектиШироинська операція. Спогади учасників наступу


Гальченко Євген (упорядкування)
Черчилль. Війна з Росією


Баканов Виталий
Киев тех лет. Книга воспоминаний


Умберто Еко
Історія європейської цивілізації. Епоха Відродження. Історія. Філософія. Наука і технікаВизволення Маріуполя. Фотозбірка військової мемуаристики


Джадт Тоні
Після війни. Історія Європи від 1945 року


Середницький Я. А.
Формування польського збройного підпілля в час українського національного відродження. 1939-1942 рокиВоспоминания поручика Яна Хлопицкого: военно- исторические мемуары


Бомон Маргарет
Вовк, який ніколи не спить: Історія про Бейден-Поуелла


Кононенко Олексій
Українська міфологія. Символіка


Білик Іван
Яр: Роман


Бондарук Лариса
Волинь 1939—1946 років. Окупована, але нескорена


Сегеда Сергій
Видатні жінки української історії (Книга 1. X - XVIII ст.) Біографічні нариси на тлі історичних подій


Сенченко Николай
Глубинные государстваНаціоналістичний Ідеологічний Журнал


Алфавітний покажчик

за авторами

за назвою


Визначні періоди та подіі в історії України

Коліївщина

Трипільська культура

Козацтво

Голодомор (1932-1933 рр.)


Популярні теми пошукових запитів

Книжки про російську агресію в Україні (2014-2020 рр.)

Книги про гетьманів

Українсько-польські відносини


Популярні автори

Таїрова-Яковлева Тетяна

Піддубний Сергій

Речкалов Олександр


Історичні постаті України

Богдан Хмельницький

Анна Ярославна

Симон Петлюра

 

Українці. Східна діаспора. Атлас


Код товару: 5597
Розділ: архів
Сторінок: 24
Обкладинка: м'яка
Формат: 220х280
Стан книги: нова
Рік видання: 1993
Мова: українська
Ілюстрації: кольорові

товар відсутній

Преглядів: 442

Також можна замовити книгу просто надіславши код товару(ів) через смс, або на Viber:
067-787-85-83 (Viber) або 050-034-26-94


Анотація до книги:

Атлас «Українці. Східна діаспора» — перше видання, присвячене українцям поза своєю етнічною територією в Російській імперії і СРСР, протягом останнього століття. Більшість українців споконвічно живе на своїй етнічній території, тобто там, де вони сформувались як один з найбільших народів Європи і утворили державу — Україну. Тому не випадково атлас відкриває карта основного етнічного масиву українського народу в кінці XIX — на початку XX ст. Саме в цей період українська етнічна територія досягла свого апогею, охоплюючи територію від Сяну до Передкавказзя, і одночасно розпочалася найбільш масова еміграція з українських земель.

Визначення територіального розміщення українського народу і його етнічних меж провадилося багатьма дослідниками з використанням різних джерел і методичних засад (О. Русов, М. Грушевський, Ф. Максименко, вчені зарубіжної української діаспори — С. Рудницький, М. Кордуба, Т. Оле-севич, В. Кубійович, А. Жуковський). Праці й імена їх лише тепер справедливо повернуті нашому народу.

Проблема етнічних меж українського народу постійно привертала увагу дослідників. Одні з них (С. Рудницький, М. Кордуба, В. Кошовий) зазначали, що компактним етнічним масивом слід вважати території, де українці становили серед сільського населення абсолютну або відносну більшість (менш як 50 %, але більшу, ніж будь-яка інша народність). Інші, наприклад А. Білімович, прираховували до цих територій місцевості з абсолютною і відносною більшістю українців у складі всього населення, тобто і міського, а не тільки сільського. О. Русов до української етнічної території відносив лише місцевості з абсолютною більшістю українського населення. Поза Україною лише в республіках колишнього Союзу нараховується понад 6,8 мільйонів українців (1989 р.). Крім них, принаймні два мільйона українців, за офіційними статистичними даними, мешкає у країнах зарубіжної Європи, на Американському континенті і навіть в Австралії. Вони і утворюють українську діаспору (термін надзвичайно поширений останнім часом), тобто розселення українців за межами своєї історичної батьківщини, у територіальному відриві від неї. Східною українською діаспорою називають розселення українців на території колишнього СРСР.

У Російській імперії перші українські діаспорні утворення виникли значно раніше XX століття. Наприклад, за даними В. Кабузана, який досліджував ревізькі «скази», вже в 1719 р. поза Україною нараховувалося 448,9 тис. українців (7,8% їх загальної чисельності). Починаючи з XVII ст., українці за межами України становили чималу кількість серед промисловців і військово-служилих людей, засланців різних верств, зокрема представників духовенства, а пізніше — політичних і революційних діячів. Вони відігравали значну роль у господарському, суспільно-політичному і культурному розвої нових земель.

Масові міграційні хвилі з України були викликані передусім економічними причинами. Йдеться про селянські переселення з перенаселених українських губерній у райони Південного Сибіру, Казахстану і Далекого Сходу. В 1871 — 96 рр., за даними С. Брука і В. Кабузана, у ці райони тільки з Лівобережної України було переселено 725,6 тис. осіб.

У наступні роки чисельність переселенців ще більше зросла: в 1897—1916 рр. до Сибіру переїхало 572,3 тис. осіб з Лівобережної і 340,5 тис. осіб з Правобережної України. Більшість З них (близько 60 %) до другої світової війни становили переселенці до Азії. Нагадаємо, що ті самі причини були в основі першої та (частково) другої хвиль еміграції до американських країн із західноукраїнських земель.

Згодом, дедалі частіше переселення спричиняли репресивні заходи: висилка під час колективізації понад мільйон так званих українських куркулів, втеча від голодомору, політичні утиски 30-х років і післявоєнного часу, депортація та евакуація підприємств і людей з України під час другої світової війни, переселення за «оргнабором» і т. п. І хоч найбільше українців поза своєю етнічною територією в колишньому Союзі було в кінці першої чверті XX ст. (8344,4 тис. осіб, або близько 22,4 % їх загальної кількості), їх «зменшення» в наступні роки було наслідком недоліків статистичного обліку і головним чином політики денаціоналізації, яка провадилася не лише за часів царату, але й, не меншою мірою, в радянський час. На початку 30-х років було ліквідовано всі (тобто сотні) освітні заклади з українською мовою навчання, десятки видавництв, національних театрів і засобів масової інформації. Внаслідок недосконалого і тенденційного національно-територіального розмежування поза створеною Українською PCP залишилися мільйони українців у регіонах, які становили продовження основного етнічного масиву їх розселення — окремі райони Берестейщини, Курщини, Воронежчини, Кубані та ін. Відбувалася активна насильницька асиміляція українців не лише в діаспорі, але й на їхніх історичних землях у суміжних районах з Росією та Бєларуссю. Український етнос зменшували і процеси природної асиміляції, які мали місце в іншому етнічному середовищі, генетично спорідненому і близькомовному (росіяни, білоруси), урбанізація і рееміграція (з двох мільйонів переселенців до Азії майже чверть повернулася на Україну). Разом з тим наведені в атласі карти свідчать, що географія розселення українців значно розширилася в багатьох регіонах досліджуваної території. Попри зазначених вище несприятливих умов, український етнос в діаспорі живе, про що свідчать сучасні дослідження українських народознавців.

Карти атласу складено за даними офіційної статистики — переписів 1897, 1926, 1959, 1970, 1979 і 1989 років. Принцип фіксації національної приналежності за самовизначенням, запровадений радянськими переписами, за умов тоталітарного режиму не завжди відтворював справжню чисельність народів. Однак дані цих переписів поки що є єдиним джерелом масового і одночасного дослідження етнічної структури. Уточнення цих даних шляхом застосування комплексних наукових розробок і програм, безперечно, ще чекають свого часу.

Хотілося 6 наголосити, що, досліджуючи проблеми чисельності і територіального розміщення українського народу, ми ніякою мірою не мали на увазі перегляд національних кордонів або висування якихось геополітичних домагань на землі сусідніх народів. Це потрібно для з'ясування (сторичної правди, а вона беззаперечно засвідчує хиби національної політики тих країн, до складу яких в минулому входила Україна, в тому числі і колишнього Союзу, який здійснював дена-ціоналізаторську політику щодо багатьох народів, і українці не були винятком. Ці дослідження, які треба продовжувати і розширювати, сприятимуть піднесенню національної гідності і самосвідомості українського етносу, особливо поза Україною, створенню в багатьох регіонах культурних осередків, зміцненню зв'язків всіх українців зі своєю історичною батьківщиною.


рекомендуемо книжки по тематиці:
"архів"

Археологія і давня історія України 2013 випуск 9
Древние славяне и Киевская Русь Історія археології: дослідники та наукові центри
630 грн. 500 грн.Акційна ціна:

Русначенко Анатолій
УКРАИНА-ЕВРОПА: ХРОНОЛОГИЯ РАЗВИТИЯ. - Том 3 Нариси новітньої історії України. Книга 1
420 грн. 330 грн.
280 грн. 150 грн.
Громенко С. Мицик Юрій
500 битв за Крым За віру православну Видання 2-е
140 грн. 250 грн.
100 грн. 60 грн.
Сергійчук Володимир Григоренко Петро
Поляки на Волині у роки Другої світової війни. Документи з українських архівів і польські публікації Вітер зустрічний
140 грн. 90 грн.
80 грн. 60 грн.

Пошук по сайтуна сайті

7101
найменувань книг з історії України

Усі книги, представлені на цьому сайті, можна придбати на книжковому ринці "Петрівка"
53 ряд 2-3-4 місце

або замовити:
- Укрпоштою
- Новою поштою
- кур'єрською доставкою по Києву


розклад роботи
на книжковому ринку "Петрівка"
до кінця тиждня

Сьогодні торгівельне місце
працює
з 10.00 до 16.00

завтра з 10.00 до 17.00

неділя з 10.00 до 17.00


контакти

e-mail: historiukr@gmail.com

дізнатись про наявність книжок
(050) 034-26-94
(067) 787-85-83
(Андрій)
(крім понеділка)

дізнатись про етап обробки вашого замовлення
(098) 403-03-98
(Ірина)
Пошук по сайту
популярні книжки

Тинченко Я.
1919. Дієва армія УНР, листопад 1918 — листопад 1919 р.
Таирова-Яковлева, Татьяна
Инкорпорация: Россия и Украина после Переяславской рады (1654-1658)
Уривалкін Олександр
Довідник з історії України: [у 2 т.] Том 1 (з найдавніших часів й до кінця ХІХ століття)
Ерофалов Борис
Римский Киев, или Castrum Azagarium на Киево-Подоле
Ситий І.
Козацька Україна: печатки, герби, знаки та емблеми кінця XVI-ХVIII століть
Богуш Денис
КОЗАК-ХАРАКТЕРНИК, або Таємна наука діда Архипа
Мицик Ю. А., Плохій С. М.
Як козаки Україну боронили
Піддубний С. В.
Великий код України-Русі
Коржов Ю. Б.
Ташань. Історія та родовідна книга села Переяславського краю. У 2-х томах - Т. 1.
Смуток Ігор, Смуток Леся
Матеріали до генеалогії шляхти Галичини — Т. 1. Легітимації 1776-1817 рр.
Тинченко Я.
Лицарі Зимових походів. 1919-1922 рр.
Дід Свирид
Історія України від діда Свирида. Книга друга
Каляндрук Т. Б.
Козаки. Слов'яни проти Орди
Пінак Є., Чмир М.
Військо Української революції 1917—1921 років
Ярон Сергій
Київ у 80-х роках. Спогади старожила
Перепелиця Г. М.
Україна - Росія: війна в умовах співіснування
Упорядники Олександр Алфьоров, Олексій Монькін
Реєстри Полтавського полку 1654 р.
Юрова Т.М.
Однострій українських вояків від Першої до Другої світової війни: Монографія
Якубова Лариса
«Русский мир» в Україні: на краю прірви

популярні букіністичні книжки

Саюк Володимир
Ірпінська битва 1323 року
Липинський В.
Твори, архів, студії. Студії. Том 1: В’ячеслав Липинський: історико-політологічна спадщина і сучасна Україна
В.М.Петрик, Є.В.Ліхтенштейн, С.В. Сьомін
Новітні та нетрадиційні релігії, містичні рухи у суспільно-політичній сфері України: Монографія
Липинський В.
Листи до братів – хліборобів. Про ідею і організацію українського монархізму
Микола Зінчук
УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ КАЗКИ: Казки Гуцульщини. В двух книгах
Євтушенко А.
Віктор Ющенко: Вірю! Знаю! Можемо!
Кожевніков Валентин
Сувора розмова про «язик» і мову.
Мицик В.
Священна країна хліборобів
Довідник про табори, тюрми та гетто на окупованій території України (1941-1944)
Бегунов Юрий
Сказания Новгорода Великого (IX—XIV вв)
Безансон А.
Лихо століття: Про комунізм, нацизм та унікальність голокосту
Анкудинов Александр
Переяславская рада: правда и ложь
Кларк Алан
План «Барбаросса». Крушение Третьего рейха. 1941 - 1945
Пріцак О.
Коли і ким було написано «Слово о полку Ігоревім»
Юшков Серафим
Нариси з історії виникнення і початкового розвитку феодалізму в Київській Русі
Кончаковский Анатолий
Легенды и были дома Турбиных
Мовна У.
Звичаї та обряди українських пасічників Карпат і Прикарпаття
Архів Коша Нової Запорозької Січі: корпус документів 1734–1775. Том 1.
Качуровський Ігор
Генерика і архітектоніка. Книга 1. Література европейського Середньовіччя

вигідні пропозиції

Записки янычара
40 грн.
50 грн.
Україна в імперську добу (XIX — початок XX століття)
74 грн.
48 грн.
Славетний мудрець — скіф Анахарсіс
наклад вичерпано грн.
20 грн.
Прагматизм
120 грн.
60 грн.
На схід до Тартарії
140 грн.
115 грн.


Ми в соц. мережах:


Незабаром ціну буде змінено

Богдан Хмельницький
наклад вичерпано грн.
150 грн.
Іноземці на службі радянської розвідки
наклад вичерпано грн.
110 грн.
История культуры Древней Греции и Рима
30 грн.
140 грн.
Гребенские казаки
98 грн.
160 грн.
Українські державники: Всеволод Петрів
80 грн.
140 грн.

Пропонуємо 9587 книжки зі складу за оптовими цінами


Подивитись увесь список


Серія книг
"Як козаки Україну боронили"


Серія книг
"Архітектори, виконроби, робітники"


Серія книг
"Історія без цензури"


Серія книг
"Історія України від діда Свирида"


Серія книг
Україна incognita


Серія книг
проект "Україна"


Серія книг
"Militaria Ucrainica"


Серія книг
"Мир киевской старины"


Серія книг
"Мемуари"


Серія книг
"Киевская мозаика"


Серія книг
"Події та звершення"


Серія книг
"Життєписи"


Серія книг
"Русь путь к Украине"


Серія книг
"Бібліотека націоналіста"


Серія книг
"Літописи"


Серія книг
"четвертая мировая латентня война"


Серія книг
"Жіноче тіло у традиційній культурі українців"