книжковий інтернет магазин Українська історична книга
Розділи


Хронологія

Останні 20 надходжень


Фастів козацький і гайдамацький


Гетьман Мазепа та його доба


Буквография Киева 1880-1980. Том первый


За крок до Вічності. Мешканці міст Волині у світлі тестаментів кінця XVI - XVII століть


Русь і Польща в міжнародному житті Європи (X - перша половина XIII ст.)


Ранньомодерна Україна на перехресті цивілізацій, культур, держав та регіонів


Депортація німців України 1941-1946 рр. Збірник документів


Модерный национализм. Глобальные катастрофы и как от них защититься


Елліністичні студії. Збірка спогадів та наукових праць пам'яті Наталії Олексіївни Терентьєвої


Київ. Архітектурний атлас: 3 десятьма історичними картами, 294 оригінальними світлинами та архівними ілюстраціями


Археологія доби Галицько-Волинської держави


Дніпровська Русь


Там, де починається Солом'янка


Бусы и подвески Черняховской культуры


Замковий туризм в Україні. Географія пам'яток фортифікаційного зодчества та перспективи їх туристичого відродження


Цзоуяньшу («Сборник судебных запросов») : палеографические документы древнего Китая


Мілітарія Київської Русі


Від венедів до Русі. Збірник наукових праць на пошану доктора історичних наук, професора Дениса Никодимовича


Малороссийский гербовник (с рисунками Егора Нарбута)


Mersedes-benz W123. С историческими комментариями


найбільш популярні книжки цього тижня

Прудкий Володимир
Оперативний підрозділ. Народжений незалежністю


Гаврилюк Олександр
Козацький літопис (2005-2021)


Віднянський С. В., Вегеш М. М.
Августин Волошин і Карпатська Україна в історії українського державотворення: монографія


Стельникович Сергій
Тарас Бульба-Боровець " Ми не можемо ні на хвилину припиняти нашої боротьби"


Энн Эпплбаум
Красный Голод. Война Сталина против Украины


Кондель-Пермінова Наталія
Хрещатик - комунікатор між часами


Козловська Ольга
Нові розслідування підробки історії Русі. Рубіж, не Рубікон. Правда проти Кривди


Корусь Олена
Валентина Покосовська. Скульптура та розпис. Баранівський фарфоровий завод. Каталог


Баканов Виталий
Легенды Цымлянского переулка


Кот Сергій
Повернення і реституція культурних цінностей у політичному та культурному житті України (XX — поч. XXI ст.): монографія


Орел Ігор
ЗРАДА І ВІЙНА


Іванченко Раїса
На горі Перуновій


Ульяновський Василь
Володимирський собор: невеличка мандрівка поміж шедеврів і непримітних деталей


Кіпіані Вахтанг
Країна жіночого роду


Яворський Матвій
Нарис історії України. Частина 1


Журавльов Денис
100 ключових подій української історії


Стяжкіна Олена
Смак радянського: їжа та їдці в мистецтві життя й мистецтві кіно (середина 1960-х – середина 1980-х років)


Томазов, Валерій
Греки-хіосці на Півдні України (кінець XVIII ст. - 1917 р.): між традиціями національного самозбереження та практиками соціокультурної адаптації: Монографія


Прядко Олександр
Золотоноша: історична топографія та фортифікації


Останні 500 надходжень на сайт

останні 500 надходжень


Визначні періоди та подіі в історії України

Коліївщина

Трипільська культура

Козацтво

Голодомор (1932-1933 рр.)


Популярні теми пошукових запитів

Книжки про російську агресію в Україні (2014-2020 рр.)

Книги про гетьманів

Українсько-польські відносини


Популярні автори

Таїрова-Яковлева Тетяна

Піддубний Сергій

Речкалов Олександр


Історичні постаті України

Богдан Хмельницький

Анна Ярославна

Симон Петлюра

 

Українці. Східна діаспора. Атлас


Код товару: 5597
Розділ: архів
Сторінок: 24
Обкладинка: м'яка
Формат: 220х280
Стан книги: нова
Рік видання: 1993
Мова: українська
Ілюстрації: кольорові

товар відсутній

Преглядів: 568

Також можна замовити книгу просто надіславши код товару(ів) через смс, або на Viber:
067-787-85-83 (Viber) або 050-034-26-94


Анотація до книги:

Атлас «Українці. Східна діаспора» — перше видання, присвячене українцям поза своєю етнічною територією в Російській імперії і СРСР, протягом останнього століття. Більшість українців споконвічно живе на своїй етнічній території, тобто там, де вони сформувались як один з найбільших народів Європи і утворили державу — Україну. Тому не випадково атлас відкриває карта основного етнічного масиву українського народу в кінці XIX — на початку XX ст. Саме в цей період українська етнічна територія досягла свого апогею, охоплюючи територію від Сяну до Передкавказзя, і одночасно розпочалася найбільш масова еміграція з українських земель.

Визначення територіального розміщення українського народу і його етнічних меж провадилося багатьма дослідниками з використанням різних джерел і методичних засад (О. Русов, М. Грушевський, Ф. Максименко, вчені зарубіжної української діаспори — С. Рудницький, М. Кордуба, Т. Оле-севич, В. Кубійович, А. Жуковський). Праці й імена їх лише тепер справедливо повернуті нашому народу.

Проблема етнічних меж українського народу постійно привертала увагу дослідників. Одні з них (С. Рудницький, М. Кордуба, В. Кошовий) зазначали, що компактним етнічним масивом слід вважати території, де українці становили серед сільського населення абсолютну або відносну більшість (менш як 50 %, але більшу, ніж будь-яка інша народність). Інші, наприклад А. Білімович, прираховували до цих територій місцевості з абсолютною і відносною більшістю українців у складі всього населення, тобто і міського, а не тільки сільського. О. Русов до української етнічної території відносив лише місцевості з абсолютною більшістю українського населення. Поза Україною лише в республіках колишнього Союзу нараховується понад 6,8 мільйонів українців (1989 р.). Крім них, принаймні два мільйона українців, за офіційними статистичними даними, мешкає у країнах зарубіжної Європи, на Американському континенті і навіть в Австралії. Вони і утворюють українську діаспору (термін надзвичайно поширений останнім часом), тобто розселення українців за межами своєї історичної батьківщини, у територіальному відриві від неї. Східною українською діаспорою називають розселення українців на території колишнього СРСР.

У Російській імперії перші українські діаспорні утворення виникли значно раніше XX століття. Наприклад, за даними В. Кабузана, який досліджував ревізькі «скази», вже в 1719 р. поза Україною нараховувалося 448,9 тис. українців (7,8% їх загальної чисельності). Починаючи з XVII ст., українці за межами України становили чималу кількість серед промисловців і військово-служилих людей, засланців різних верств, зокрема представників духовенства, а пізніше — політичних і революційних діячів. Вони відігравали значну роль у господарському, суспільно-політичному і культурному розвої нових земель.

Масові міграційні хвилі з України були викликані передусім економічними причинами. Йдеться про селянські переселення з перенаселених українських губерній у райони Південного Сибіру, Казахстану і Далекого Сходу. В 1871 — 96 рр., за даними С. Брука і В. Кабузана, у ці райони тільки з Лівобережної України було переселено 725,6 тис. осіб.

У наступні роки чисельність переселенців ще більше зросла: в 1897—1916 рр. до Сибіру переїхало 572,3 тис. осіб з Лівобережної і 340,5 тис. осіб з Правобережної України. Більшість З них (близько 60 %) до другої світової війни становили переселенці до Азії. Нагадаємо, що ті самі причини були в основі першої та (частково) другої хвиль еміграції до американських країн із західноукраїнських земель.

Згодом, дедалі частіше переселення спричиняли репресивні заходи: висилка під час колективізації понад мільйон так званих українських куркулів, втеча від голодомору, політичні утиски 30-х років і післявоєнного часу, депортація та евакуація підприємств і людей з України під час другої світової війни, переселення за «оргнабором» і т. п. І хоч найбільше українців поза своєю етнічною територією в колишньому Союзі було в кінці першої чверті XX ст. (8344,4 тис. осіб, або близько 22,4 % їх загальної кількості), їх «зменшення» в наступні роки було наслідком недоліків статистичного обліку і головним чином політики денаціоналізації, яка провадилася не лише за часів царату, але й, не меншою мірою, в радянський час. На початку 30-х років було ліквідовано всі (тобто сотні) освітні заклади з українською мовою навчання, десятки видавництв, національних театрів і засобів масової інформації. Внаслідок недосконалого і тенденційного національно-територіального розмежування поза створеною Українською PCP залишилися мільйони українців у регіонах, які становили продовження основного етнічного масиву їх розселення — окремі райони Берестейщини, Курщини, Воронежчини, Кубані та ін. Відбувалася активна насильницька асиміляція українців не лише в діаспорі, але й на їхніх історичних землях у суміжних районах з Росією та Бєларуссю. Український етнос зменшували і процеси природної асиміляції, які мали місце в іншому етнічному середовищі, генетично спорідненому і близькомовному (росіяни, білоруси), урбанізація і рееміграція (з двох мільйонів переселенців до Азії майже чверть повернулася на Україну). Разом з тим наведені в атласі карти свідчать, що географія розселення українців значно розширилася в багатьох регіонах досліджуваної території. Попри зазначених вище несприятливих умов, український етнос в діаспорі живе, про що свідчать сучасні дослідження українських народознавців.

Карти атласу складено за даними офіційної статистики — переписів 1897, 1926, 1959, 1970, 1979 і 1989 років. Принцип фіксації національної приналежності за самовизначенням, запровадений радянськими переписами, за умов тоталітарного режиму не завжди відтворював справжню чисельність народів. Однак дані цих переписів поки що є єдиним джерелом масового і одночасного дослідження етнічної структури. Уточнення цих даних шляхом застосування комплексних наукових розробок і програм, безперечно, ще чекають свого часу.

Хотілося 6 наголосити, що, досліджуючи проблеми чисельності і територіального розміщення українського народу, ми ніякою мірою не мали на увазі перегляд національних кордонів або висування якихось геополітичних домагань на землі сусідніх народів. Це потрібно для з'ясування (сторичної правди, а вона беззаперечно засвідчує хиби національної політики тих країн, до складу яких в минулому входила Україна, в тому числі і колишнього Союзу, який здійснював дена-ціоналізаторську політику щодо багатьох народів, і українці не були винятком. Ці дослідження, які треба продовжувати і розширювати, сприятимуть піднесенню національної гідності і самосвідомості українського етносу, особливо поза Україною, створенню в багатьох регіонах культурних осередків, зміцненню зв'язків всіх українців зі своєю історичною батьківщиною.


рекомендуемо книжки по тематиці:
"архів"

Брехуненко Віктор (автограф автора) Осипов И. В. / Худож.-оформитель
МОСКОВСЬКА ЕКСПАНСІЯ І ПЕРЕЯСЛАВСЬКА РАДА 1654 РОКУ (наукове видання) 20 лучших экскурсий по Киеву
760 грн. 300 грн.Книжки за акційною ціною:

Тарас Бульба-Боровець Хорошевский А. Ю.
Армія без держави: слава і трагедія українського повстанського руху. Спогади 100 Знаменитых символов Украины
220 грн. 60 грн.
260 грн. 220 грн.
Архімандрит Леонтій (Лука Яценко-Зеленський)
Подорожі на Запорозьку Січ у 1749 - 1750 і 1751 pp. Ранньомодерна Україна на перехресті цивілізацій, культур, держав та регіонів
70 грн. 270 грн.
140 грн. 370 грн.
Энн Эпплбаум Надтока Олександр
Красный Голод. Война Сталина против Украины Українська революція 1917-1921 років у волянсіях: зб. документів
300 грн. 400 грн.
420 грн. 550 грн.
Иловайский Д.И. Мигрополигг Іларіон (Іван Огієнко)
Московско-литовский период, Или собиратели Руси Життєписи великих українців
150 грн. 320 грн.
240 грн. 455 грн.
Давидюк Микола Юрченко Віталій
Як працює путінська пропаганда Пекло на землі
120 грн. 70 грн.
220 грн. 160 грн.

Пошук по сайтуна сайті

7872
найменувань книг з історії України

Усі книги, представлені на цьому сайті, можна придбати на книжковому ринці "Петрівка"
53 ряд 2-3-4 місце

або замовити:
- Укрпоштою
- Новою поштою
- кур'єрською доставкою по Києву


розклад роботи
на книжковому ринку "Петрівка"
до кінця тиждня

Сьогодні торгівельне місце
працює
з 11.00 до 15.00

завтра з 11.00 до 15.00

четвер з 11.00 до 15.00

п'ятниця не працюємo

субота з 10.00 до 15.30

неділя з 10.30 до 15.30


контакти

e-mail: historiukr@gmail.com

дізнатись про наявність книжок
(050) 034-26-94
(067) 787-85-83
(Андрій)
(крім понеділка)

дізнатись про етап обробки вашого замовлення
(098) 403-03-98
(Ірина)
Пошук по сайту
популярні книжки

Дахновский В., Богданенко Н, Никитин С., Алексеенко А.
Лихие 90-е : войны УБОП Киева
Литвин Микола
ГВ-14: війна нового типу
Пономаренко Роман
Українські юнкершафти : підготовка українського офіцерського корпусу у військах СС і їхня служба в дивізії "Галичина"
Піддубний Сергій
АТТИЛА. Свод исторических и народных преданий А. Вельтмана і Новітнє дослідження С. Піддубного
Букет Євген
Семен Неживий - лицар Холодного Яру
Вінник Руслан
Хто такий ХОХОЛ?
Сокирко Олексій
Кулінарна мандрівка в Гетьманщину
Горобець Віктор
Гетьман Брюховецький. Життя у славі, владі та ганьбі
Костянтин Колесников
На краю Ойкумени
Антоні Мончак
Нерівна приязнь. Клієнтарні взаємини в історичній перспективі
Воронський Дмитро
Самійло Кошич — козак-легенда
Запека Віталій
Герої, херої та не дуже
Етнографічні групи українців Карпат. Лемки
Старченко Наталія
Стратегії та ритуали конфлікту: шляхетський соціум Волині зламу XVI і XVII ст. Джерела та інтерпретації
Гаврилюк Олександр
Лисянка - велич українського духу
Воропай Олекса
Звичаї нашого народу: Етнографічний нарис
Вакулишин Сергій
Три роки з історії Києва. 1913; 1939 - 41: Енциклопедичний довідник
Синяк Іван
Присяга Гадяцького полку 1718 року
Ольховський Іван
БУЛЬБІВЦІ

популярні букіністичні книжки

Лукомський Владислав
Малоросійський гербовник з рисунками Єгора Нарбута
Лесков Александр
СОКРОВИЩА КУРГАНОВ ХЕРСОНЩИНЫ (На украинском языке, резюме - на русском и английском)
Журавльов Денис
Мазепа: людина, політик, легенда
Арандаренко Н.И.
Записки о Полтавской губернии. В 3-х частях
777
test1
Чмихов М.
Від яйця-райця до ідеї Спасителя
Хитрук Василь
Золота Булава. Духовний Код Трипілля, України і Європи Частини I і II
Мушкетик Юрій
Яса: Роман
Михайлина Павел
ВИЗВОЛЬНА БОРОТЬБА ТРУДОВОГО НАСЕЛЕННЯ МІСТ УКРАЇНИ (1569-1654)
Збрана Даніло
Україна: любов і боротьба
Кальницкий, Михаил Борисович
Киев. Верхний город. Путеводитель
Конквест Роберт
Роздуми над сплюндрованим сторіччям
Лощилов И.Н.
Кадетские истории
Куковальская Н.М., главный редактор
Сугдейский сборник (оба выпуска)
Голубець Микола
Жовті Води