книжковий інтернет магазин Українська історична книга
Розділи


Хронологія

Останні 20 надходжень


Єврей — це фах: нариси історії євреїв в Україні


Межигір'я - український Єрусалим: село Нові Петрівці (село Валки) Вишгородського району Київської області


Київ. Романтичний портрет


Довге ХІХ століття: спротив асиміляції


Кремлівська агресія проти України: роздуми в контексті війни : монографія


Історія України від діда Свирида. Книга третя


Киев и "киевлянинъ"


Україна - Білорусь. Український культурологічний альманах


КЕТЯГ КАЛИНИ І ЦВІТ СЛИВИ: УКРАЇНА - КИТАЙ. Український культурологічний альманах.


Мова Русів. У фінікійській та етруській епіграфіці


Лев Данилович, князь галицько-волинський (бл.1225- бл. 1301)


Іван Сірко


Ukraina Lithuanica: студії з історії Великого князівства Литовського. T. VI


Кобзар


Россия в 1839 году: В 2 т.


Лобановский. Наука побеждать


Катерина Білокур. Фотокнига


Старцівство: мандрівні старці-музиканти в Україні (XIX — поч. XX ст.)


Некоторые Киевские тайны. Левобережье


Крылья Антонова


найбільш популярні книжки цього тижня

Шаменков Сергій
Людина війни: Зовнішність та озброєння воїнів на території України від енеоліту до сьогодення


Орел Ігор
ЗРАДА І ВІЙНАДокументальна спадщина Свято-Преображенського Мгарського монастиря XVI-XVIII ст.


Присяжнюк Анатолій
Київщина - серце УкраїниКуренівська трагедія 13 березня 1961 р. у Києві: причини, обставини, наслідки. Документи і матеріали


Сапеляк Андрій
КИЇВСЬКА ЦЕРКВА НА СЛОВ'ЯНСЬКОМУ СХОДІ Канонічно-екуменічний аспект


Cac Петро
Чумні часи: Епідемії на Волині і Київщині в другій половині XVI - першій половині XVII ст.


Білик Іван
Скіфи


Мицик Юрій (упорядник)
Сіверщина гетьманських часів. Т. 3. 1726-1740 рр. Збірник архівних документів


Ковальчук О.
Український театральний костюм ХХ-ХХІ століть. Ескізи


Куп'як Дмитро
Спогади нерозстріляного


Гунишев Виктор
КУРЬЕЗЫ, КАЗУСЫ, КОНТРАСТЫ (из практики опера)


Головко Олександр
Русь і Польща в міжнародному житті Європи (X - перша половина XIII ст.)Там, де починається Солом'янка


Букет Євген
Фастів козацький і гайдамацький


Кралюк Петро
Українці і поляки: 1000 років (не)порозуміння


Файзулін Ярослав
Історія.UA: постаті, факти, версії


Іваненко Оксана
Культурно-освітнє життя етнічних меншин Наддніпрянської України: на прикладі Київського навчального округу (друга половина XIX початок ХХ ст.)


Коялович Альберт
Про діяння проти запорозьких козаків у 1648 i 1649 роках


Останні 500 надходжень на сайт

останні 500 надходжень


Визначні періоди та подіі в історії України

Коліївщина

Трипільська культура

Козацтво

Голодомор (1932-1933 рр.)


Популярні теми пошукових запитів

Книжки про російську агресію в Україні (2014-2020 рр.)

Книги про гетьманів

Українсько-польські відносини


Популярні автори

Таїрова-Яковлева Тетяна

Піддубний Сергій

Речкалов Олександр


Історичні постаті України

Богдан Хмельницький

Анна Ярославна

Симон Петлюра

 

Українці. Східна діаспора. Атлас


Код товару: 5597
Розділ: архів
Сторінок: 24
Обкладинка: м'яка
Формат: 220х280
Стан книги: нова
Рік видання: 1993
Мова: українська
Ілюстрації: кольорові

товар відсутній

Преглядів: 674

Також можна замовити книгу просто надіславши код товару(ів) через смс, або на Viber: 067-787-85-83


Анотація до книги:

Атлас «Українці. Східна діаспора» — перше видання, присвячене українцям поза своєю етнічною територією в Російській імперії і СРСР, протягом останнього століття. Більшість українців споконвічно живе на своїй етнічній території, тобто там, де вони сформувались як один з найбільших народів Європи і утворили державу — Україну. Тому не випадково атлас відкриває карта основного етнічного масиву українського народу в кінці XIX — на початку XX ст. Саме в цей період українська етнічна територія досягла свого апогею, охоплюючи територію від Сяну до Передкавказзя, і одночасно розпочалася найбільш масова еміграція з українських земель.

Визначення територіального розміщення українського народу і його етнічних меж провадилося багатьма дослідниками з використанням різних джерел і методичних засад (О. Русов, М. Грушевський, Ф. Максименко, вчені зарубіжної української діаспори — С. Рудницький, М. Кордуба, Т. Оле-севич, В. Кубійович, А. Жуковський). Праці й імена їх лише тепер справедливо повернуті нашому народу.

Проблема етнічних меж українського народу постійно привертала увагу дослідників. Одні з них (С. Рудницький, М. Кордуба, В. Кошовий) зазначали, що компактним етнічним масивом слід вважати території, де українці становили серед сільського населення абсолютну або відносну більшість (менш як 50 %, але більшу, ніж будь-яка інша народність). Інші, наприклад А. Білімович, прираховували до цих територій місцевості з абсолютною і відносною більшістю українців у складі всього населення, тобто і міського, а не тільки сільського. О. Русов до української етнічної території відносив лише місцевості з абсолютною більшістю українського населення. Поза Україною лише в республіках колишнього Союзу нараховується понад 6,8 мільйонів українців (1989 р.). Крім них, принаймні два мільйона українців, за офіційними статистичними даними, мешкає у країнах зарубіжної Європи, на Американському континенті і навіть в Австралії. Вони і утворюють українську діаспору (термін надзвичайно поширений останнім часом), тобто розселення українців за межами своєї історичної батьківщини, у територіальному відриві від неї. Східною українською діаспорою називають розселення українців на території колишнього СРСР.

У Російській імперії перші українські діаспорні утворення виникли значно раніше XX століття. Наприклад, за даними В. Кабузана, який досліджував ревізькі «скази», вже в 1719 р. поза Україною нараховувалося 448,9 тис. українців (7,8% їх загальної чисельності). Починаючи з XVII ст., українці за межами України становили чималу кількість серед промисловців і військово-служилих людей, засланців різних верств, зокрема представників духовенства, а пізніше — політичних і революційних діячів. Вони відігравали значну роль у господарському, суспільно-політичному і культурному розвої нових земель.

Масові міграційні хвилі з України були викликані передусім економічними причинами. Йдеться про селянські переселення з перенаселених українських губерній у райони Південного Сибіру, Казахстану і Далекого Сходу. В 1871 — 96 рр., за даними С. Брука і В. Кабузана, у ці райони тільки з Лівобережної України було переселено 725,6 тис. осіб.

У наступні роки чисельність переселенців ще більше зросла: в 1897—1916 рр. до Сибіру переїхало 572,3 тис. осіб з Лівобережної і 340,5 тис. осіб з Правобережної України. Більшість З них (близько 60 %) до другої світової війни становили переселенці до Азії. Нагадаємо, що ті самі причини були в основі першої та (частково) другої хвиль еміграції до американських країн із західноукраїнських земель.

Згодом, дедалі частіше переселення спричиняли репресивні заходи: висилка під час колективізації понад мільйон так званих українських куркулів, втеча від голодомору, політичні утиски 30-х років і післявоєнного часу, депортація та евакуація підприємств і людей з України під час другої світової війни, переселення за «оргнабором» і т. п. І хоч найбільше українців поза своєю етнічною територією в колишньому Союзі було в кінці першої чверті XX ст. (8344,4 тис. осіб, або близько 22,4 % їх загальної кількості), їх «зменшення» в наступні роки було наслідком недоліків статистичного обліку і головним чином політики денаціоналізації, яка провадилася не лише за часів царату, але й, не меншою мірою, в радянський час. На початку 30-х років було ліквідовано всі (тобто сотні) освітні заклади з українською мовою навчання, десятки видавництв, національних театрів і засобів масової інформації. Внаслідок недосконалого і тенденційного національно-територіального розмежування поза створеною Українською PCP залишилися мільйони українців у регіонах, які становили продовження основного етнічного масиву їх розселення — окремі райони Берестейщини, Курщини, Воронежчини, Кубані та ін. Відбувалася активна насильницька асиміляція українців не лише в діаспорі, але й на їхніх історичних землях у суміжних районах з Росією та Бєларуссю. Український етнос зменшували і процеси природної асиміляції, які мали місце в іншому етнічному середовищі, генетично спорідненому і близькомовному (росіяни, білоруси), урбанізація і рееміграція (з двох мільйонів переселенців до Азії майже чверть повернулася на Україну). Разом з тим наведені в атласі карти свідчать, що географія розселення українців значно розширилася в багатьох регіонах досліджуваної території. Попри зазначених вище несприятливих умов, український етнос в діаспорі живе, про що свідчать сучасні дослідження українських народознавців.

Карти атласу складено за даними офіційної статистики — переписів 1897, 1926, 1959, 1970, 1979 і 1989 років. Принцип фіксації національної приналежності за самовизначенням, запровадений радянськими переписами, за умов тоталітарного режиму не завжди відтворював справжню чисельність народів. Однак дані цих переписів поки що є єдиним джерелом масового і одночасного дослідження етнічної структури. Уточнення цих даних шляхом застосування комплексних наукових розробок і програм, безперечно, ще чекають свого часу.

Хотілося 6 наголосити, що, досліджуючи проблеми чисельності і територіального розміщення українського народу, ми ніякою мірою не мали на увазі перегляд національних кордонів або висування якихось геополітичних домагань на землі сусідніх народів. Це потрібно для з'ясування (сторичної правди, а вона беззаперечно засвідчує хиби національної політики тих країн, до складу яких в минулому входила Україна, в тому числі і колишнього Союзу, який здійснював дена-ціоналізаторську політику щодо багатьох народів, і українці не були винятком. Ці дослідження, які треба продовжувати і розширювати, сприятимуть піднесенню національної гідності і самосвідомості українського етносу, особливо поза Україною, створенню в багатьох регіонах культурних осередків, зміцненню зв'язків всіх українців зі своєю історичною батьківщиною.

Книжки за акційною ціною:

Ставицька Леся Речкалов Александр
Українська мова без табу. Словник нецензурної лексики та її відповідників Русь: путь к Украине. Украинские земли в составе Польши и Литвы. Части 2 и 3 книги второй
наклад вичерпано грн. 300 грн.
350 грн. 470 грн.
Білоус Наталія Туранли Ферхад
За крок до Вічності. Мешканці міст Волині у світлі тестаментів кінця XVI - XVII століть Тюркські джерела до історії України
450 грн. 180 грн.
650 грн. 370 грн.
Воропай Олекса Хорошевский А. Ю.
Звичаї нашого народу: Етнографічний нарис 100 Знаменитых символов Украины
80 грн. 110 грн.
160 грн. 240 грн.
Горобець Віктор Мигрополигг Іларіон (Іван Огієнко)
Волимо царя східного Життєписи великих українців
100 грн. 320 грн.
240 грн. 455 грн.
Кондрашов Н. А. Юрченко Віталій
Славянские языки Пекло на землі
200 грн. 70 грн.
400 грн. 160 грн.

Пошук по сайтуна сайті

8138
найменувань книг з історії України

Усі книги, представлені на цьому сайті, можна придбати на книжковому ринці "Петрівка"
53 ряд 2-3-4 місце

або замовити:
- Укрпоштою
- Новою поштою
- кур'єрською доставкою по КиєвуПошук по сайту
популярні книжки

Фадєєв Олександр
Долітописна історія України
В. Брехуненко, В. Ковальчук, М. Ковальчук, В. Корнієнко
«Братня» навала. Війни Росії проти України ХІІ-ХХІ ст.
Плачинда Сергій
Міфи і легенди Давньої України
Горобець В. М.
Україна: Десятиліття «золотого спокою» та доба революційного збурення. 1638-1650
Норман Дейвіс
Боже ігрище: історія Польщі
Ковальчук М.
Битва двох революцій: Перша війна Української Народної Республіки з Радянської Росією. 1917-1918 рр. (Наукове видання)
Яворницький Дмитро
Історія Запорізьких козаків
Згурец Сергей
Оружие Украины. Щит державы: Огневое поражение, боевое управление, разведка
Білінський Володимир
Країна Моксель, або Московія : роман-дослідження : у 3 кн. Кн. 2
Брехуненко Віктор
Війна за свідомість. Російські міфи про Україну та її минуле
Бульба-Боровець Тарас
Армія без держави
Богуш Денис
КОЗАК-ХАРАКТЕРНИК, або Таємна наука діда Архипа
Шаменков Сергій
Піхота українських гетьманів XVII ст.
Атлас історії України
Воротиленко М.
Заповіт Петра І
Тинченко Я.
1919. Дієва армія УНР, листопад 1918 — листопад 1919 р.
Історія України написана у V ст. до нашої ери Геродотом
Лавріненко Н.П.
Максим Залізняк: факти, міфи, зображення
Коваленко Сергій
Іван Богун - український Дон Кіхот

популярні букіністичні книжки

Сачек Павло
Наполеон Орда і Україна
Кальченко Тимур
Киевский клуб русских националистов. Историческая энциклопедия
Заєць Іван
Витоки духовної культури українського народу
Археологія Української РСР у 3-х томах. Том 1
Петровський В. В., Радченко Л. О., Семененко В. І.
Історія України: Неупереджений погляд
Слабошпицький Михайло
Українські меценати: нариси з історії української культури
Крипякевич І.П.
Богдан Хмельницький
Боплан Гійом Левассер. Меріме Проспер
Опис України.Українські козаки та їхні останні гетьмани. Богдан Хмельницький
Наше минуле. Журнал 1993 р. №1
Генсьорський Антон
Галицько-Волинський літопис (Лексичні, фразеологічні та стилістичні особливості)
Сапковський А.
Вежа блазнів.Божі воїни.Lux perpetua. Трилогія. Комплект
Гасюк Елена
Художественное вышивание: Альбом
Косенко Т.
Берегиня України
Высотская Татьяна
Скифские городища
Українське народне малярство XIII-XX століть. Світ очима народних митців. Альбом
Миронова В. М.
Латинська мова в Україні XV — початку XVIII століття : монографія