книжковий інтернет магазин Українська історична книга
Розділи


Хронологія





Останні 20 надходжень


Усі гетьмани України. Легенди. Міфи. Біографії


Промови, що змінили світ


Українські державники: Симон Петлюра.


Кров і земля. Війна в Україні очима польського націоналіста


Гетьман, син гетьмана: повісті


Холодний Яр


Кава з присмаком попелу


Переосмислення забутого ХХ століття


Україна, 1933 рік. Голодомор. Шлях української сім'ї. Свідчення очевидців


Османсько-українська дипломатія в документах XVII-XVIII ст.


Война с мировым Злом до Победы. Военный роман в фактах и комментариях


Крым и мир: До и после оккупации. Дневник


Війна та геноцид. Коротка історія Голокосту


Петро. Василь Іванишин: інтелектуальна біографія: монографія


Підстави нашої політики та інші праці


Облуда. За лаштунками історії війни Путіна проти України


Князь Ігор


Чин націоналізму: історичні та ідейні джерела


Світ ідей Степана Бандери та виклики XXI століття. Збірник матеріалів Дев'ятих Бандерівських читань


Український портрет XVI - XVІІІ століть. Каталог-альбом


найбільш популярні книжки цього тижня

Йонг Давид де
Нацисти-мільярдери. Темна історія найбагатших династій Німеччини


Гессе Герман
Поезії 1892–1962 у двох томах


Шігаб ад-Дін Ях’я ас-Суграварді
Філософія світла


Товстуха Є. С.
Лікувальна магія українців


Колектив авторів
УПА. Історія нескорених (оновленне видання)


Колектив авторів
Насильство над цивільним населенням. Хмельницька область. Документи органів держбезпеки. 1941-1944


Павленко Сергій
Гетьман Іван Мазепа. Перше п’ятиріччя правління


Штепа Павло
Московство


Іванущенко Г.М
ОУН-УПА на Сумщині: Т.2.


Стріха Максим
Улюблені переклади


Андрющенко Едуард
Архіви КГБ. Невигадані історії


Жермен де Ланьї
Батіг і росіяни : звичаї та організація Росії


Енн Епплбом
Сутінки демократії: підступна спокуса авторитаризму


Толочко П. П.
Южная Русь под властью татар. ХІІІ - начало XIV вв.


Ісаюк Олеся
Роман Шухевич. Життя легенди


Сас Петро
Історія України. XVI-XVIII століття: Навч. посібник.


Музиченко Ярослава
Україна. Шлях до серця Європи


Джохар Дудаєв
Лицар Свободи


Посівнич Микола
Степан Бандера. Провідник української ідеї


Останні 500 надходжень на сайт

останні 500 надходжень


Визначні періоди та подіі в історії України

Коліївщина

Трипільська культура

Козацтво

Голодомор (1932-1933 рр.)


Популярні теми пошукових запитів

Книжки про російську агресію в Україні (2014-2023 рр.)

Книги про гетьманів

Українсько-польські відносини


Популярні автори

Таїрова-Яковлева Тетяна

Піддубний Сергій

Речкалов Олександр


Історичні постаті України

Богдан Хмельницький

Анна Ярославна

Симон Петлюра

 

Українці. Східна діаспора. Атлас


Код товару: 5597
Розділ: архів
Сторінок: 24
Обкладинка: м'яка
Формат: 220х280
Стан книги: нова
Рік видання: 1993
Мова: українська
Ілюстрації: кольорові

товар відсутній

Преглядів: 1261

Також можна замовити книгу просто надіславши код товару(ів) через смс, або на Viber: (098)403-03-98


Анотація до книги:

Атлас «Українці. Східна діаспора» — перше видання, присвячене українцям поза своєю етнічною територією в Російській імперії і СРСР, протягом останнього століття. Більшість українців споконвічно живе на своїй етнічній території, тобто там, де вони сформувались як один з найбільших народів Європи і утворили державу — Україну. Тому не випадково атлас відкриває карта основного етнічного масиву українського народу в кінці XIX — на початку XX ст. Саме в цей період українська етнічна територія досягла свого апогею, охоплюючи територію від Сяну до Передкавказзя, і одночасно розпочалася найбільш масова еміграція з українських земель.

Визначення територіального розміщення українського народу і його етнічних меж провадилося багатьма дослідниками з використанням різних джерел і методичних засад (О. Русов, М. Грушевський, Ф. Максименко, вчені зарубіжної української діаспори — С. Рудницький, М. Кордуба, Т. Оле-севич, В. Кубійович, А. Жуковський). Праці й імена їх лише тепер справедливо повернуті нашому народу.

Проблема етнічних меж українського народу постійно привертала увагу дослідників. Одні з них (С. Рудницький, М. Кордуба, В. Кошовий) зазначали, що компактним етнічним масивом слід вважати території, де українці становили серед сільського населення абсолютну або відносну більшість (менш як 50 %, але більшу, ніж будь-яка інша народність). Інші, наприклад А. Білімович, прираховували до цих територій місцевості з абсолютною і відносною більшістю українців у складі всього населення, тобто і міського, а не тільки сільського. О. Русов до української етнічної території відносив лише місцевості з абсолютною більшістю українського населення. Поза Україною лише в республіках колишнього Союзу нараховується понад 6,8 мільйонів українців (1989 р.). Крім них, принаймні два мільйона українців, за офіційними статистичними даними, мешкає у країнах зарубіжної Європи, на Американському континенті і навіть в Австралії. Вони і утворюють українську діаспору (термін надзвичайно поширений останнім часом), тобто розселення українців за межами своєї історичної батьківщини, у територіальному відриві від неї. Східною українською діаспорою називають розселення українців на території колишнього СРСР.

У Російській імперії перші українські діаспорні утворення виникли значно раніше XX століття. Наприклад, за даними В. Кабузана, який досліджував ревізькі «скази», вже в 1719 р. поза Україною нараховувалося 448,9 тис. українців (7,8% їх загальної чисельності). Починаючи з XVII ст., українці за межами України становили чималу кількість серед промисловців і військово-служилих людей, засланців різних верств, зокрема представників духовенства, а пізніше — політичних і революційних діячів. Вони відігравали значну роль у господарському, суспільно-політичному і культурному розвої нових земель.

Масові міграційні хвилі з України були викликані передусім економічними причинами. Йдеться про селянські переселення з перенаселених українських губерній у райони Південного Сибіру, Казахстану і Далекого Сходу. В 1871 — 96 рр., за даними С. Брука і В. Кабузана, у ці райони тільки з Лівобережної України було переселено 725,6 тис. осіб.

У наступні роки чисельність переселенців ще більше зросла: в 1897—1916 рр. до Сибіру переїхало 572,3 тис. осіб з Лівобережної і 340,5 тис. осіб з Правобережної України. Більшість З них (близько 60 %) до другої світової війни становили переселенці до Азії. Нагадаємо, що ті самі причини були в основі першої та (частково) другої хвиль еміграції до американських країн із західноукраїнських земель.

Згодом, дедалі частіше переселення спричиняли репресивні заходи: висилка під час колективізації понад мільйон так званих українських куркулів, втеча від голодомору, політичні утиски 30-х років і післявоєнного часу, депортація та евакуація підприємств і людей з України під час другої світової війни, переселення за «оргнабором» і т. п. І хоч найбільше українців поза своєю етнічною територією в колишньому Союзі було в кінці першої чверті XX ст. (8344,4 тис. осіб, або близько 22,4 % їх загальної кількості), їх «зменшення» в наступні роки було наслідком недоліків статистичного обліку і головним чином політики денаціоналізації, яка провадилася не лише за часів царату, але й, не меншою мірою, в радянський час. На початку 30-х років було ліквідовано всі (тобто сотні) освітні заклади з українською мовою навчання, десятки видавництв, національних театрів і засобів масової інформації. Внаслідок недосконалого і тенденційного національно-територіального розмежування поза створеною Українською PCP залишилися мільйони українців у регіонах, які становили продовження основного етнічного масиву їх розселення — окремі райони Берестейщини, Курщини, Воронежчини, Кубані та ін. Відбувалася активна насильницька асиміляція українців не лише в діаспорі, але й на їхніх історичних землях у суміжних районах з Росією та Бєларуссю. Український етнос зменшували і процеси природної асиміляції, які мали місце в іншому етнічному середовищі, генетично спорідненому і близькомовному (росіяни, білоруси), урбанізація і рееміграція (з двох мільйонів переселенців до Азії майже чверть повернулася на Україну). Разом з тим наведені в атласі карти свідчать, що географія розселення українців значно розширилася в багатьох регіонах досліджуваної території. Попри зазначених вище несприятливих умов, український етнос в діаспорі живе, про що свідчать сучасні дослідження українських народознавців.

Карти атласу складено за даними офіційної статистики — переписів 1897, 1926, 1959, 1970, 1979 і 1989 років. Принцип фіксації національної приналежності за самовизначенням, запровадений радянськими переписами, за умов тоталітарного режиму не завжди відтворював справжню чисельність народів. Однак дані цих переписів поки що є єдиним джерелом масового і одночасного дослідження етнічної структури. Уточнення цих даних шляхом застосування комплексних наукових розробок і програм, безперечно, ще чекають свого часу.

Хотілося 6 наголосити, що, досліджуючи проблеми чисельності і територіального розміщення українського народу, ми ніякою мірою не мали на увазі перегляд національних кордонів або висування якихось геополітичних домагань на землі сусідніх народів. Це потрібно для з'ясування (сторичної правди, а вона беззаперечно засвідчує хиби національної політики тих країн, до складу яких в минулому входила Україна, в тому числі і колишнього Союзу, який здійснював дена-ціоналізаторську політику щодо багатьох народів, і українці не були винятком. Ці дослідження, які треба продовжувати і розширювати, сприятимуть піднесенню національної гідності і самосвідомості українського етносу, особливо поза Україною, створенню в багатьох регіонах культурних осередків, зміцненню зв'язків всіх українців зі своєю історичною батьківщиною.






рекомендуемо книжки по тематиці:
"архів"

DVD Диск
Древние славяне и Киевская Русь Общий гербовник дворянских родов Российской империи
750 грн. 420 грн.



Книжки за акційною ціною:

Войтович Валерій Речкалов Александр
Молитва до Дажбога Русь: путь к Украине. Украинские земли в составе Польши и Литвы. Части 2 и 3 книги второй
90 грн. 300 грн.
120 грн. 470 грн.
Корнієнко О.М. Дмитришин Ірина
Лексикон доби козаччини XVII-XVIII ст.: застарілі слова, військові, побутові та релігійні терміни, запозичені одиниці з етимологічними коментарями та тлумаченнями Григорій Орлик або Козацька нація у французькій дипломатії
200 грн. 240 грн.
360 грн. 370 грн.
Яневський Данило Огієнко Іван
Євген Коновалець. Андрій Мельник. Портрети на тлі епохи. Перша спроба наукової біографії Дохристиянські вірування українського народу
440 грн. 240 грн.
490 грн. 290 грн.
Бондарук Леся Хоткевич Гнат
Прямостояння. Українці в особливих таборах ГУЛАГу Богдан Хмельницький
440 грн. 250 грн.
490 грн. 370 грн.
Войтович Валерій Войтович Валерій (упорядкування)
Амазонка. Богиня-Діва-Воїн На добраніч, діти. Колискові пісні та заклички
1200 грн. 150 грн.
1700 грн. 220 грн.

Пошук по сайту



на сайті

9231
найменувань книг з історії України

Усі книги, представлені на цьому сайті, можна придбати на книжковому ринці "Почайна"
54 ряд 1 місце

або замовити:
- Укрпоштою
- Новою поштою

графік роботи на книжковому ринку:

у вівторок, четвер
працюємо з 10:30 до 14 години

у суботу та неділю
працюємо з 10:30 до 15 години

контакти

e-mail: historiukr@gmail.com
(098)403-03-98 (Ірина)


популярні книжки

Мицик Ю. А., Плохій С. М.
Як козаки Україну боронили
Піддубний С. В.
Великий код України-Русі
за ред. Умберто Еко
Історія європейської цивілізації. Близький Схід
Таїрова-Яковлева Тетяна
Повсякдення, дозвілля і традиції козацької еліти Гетьманщини
Гриневич Владислав
Червоний імперіалізм. Друга світова війна і громадська думка в Україні, 1939-1941. 2-ге вид., змін, і допов.
Климовський С., Сварник І., Войтович Л., Ващук Д., Бануца А., Черкас Б.
Україна: Литовська доба 1320-1569
Енн Епплбом
Червоний голод. Війна Сталіна проти України
Дід Свирид
Історія України від діда Свирида. Книга друга
Реєнт О. П.
Українські визвольні змагання 1917 - 1921 років
Залізняк Леонід
Стародавня історія України - 2-ге вид, доповн.
Галайба Василь
Фотоспомин. Київ, якого не стало
Тинченко Я.
Символи нескореної держави. Нагороди уряду Української Народної Республіки
Третьяков А. П.
Купцы города Киева
Піддубний С. В.
Славетні предки українців
Ісаєв Дмитро
Україна. Хроніка історичних подій. Атлас
Альфредас Бумблаускас, Алфонсас Эйдинтас, Антанас Кулакаускас, Миндаугас Тамошайтис
Історія Литви кожному
Шакурова O.B.
Основні концепції етногенезу українського народу: вітчизняна історіографія (кінець XIX — початок XX ст.)
Таїрова-Яковлева Тетяна
Коліївщина: великі ілюзії
Піддубний Сергій
Українська мова - мова вільних людей





популярні букіністичні книжки

Свєшніков І. К.
Битва під Берестечком
Коліївщина 1768
Крас Василь
Руїна
Миронова В. М.
Латинська мова в Україні XV — початку XVIII століття : монографія
Анисимов Александр
Скорбное бесчувствие. На добрую память о Киеве или грустные прогулки по Городу, которого нет
Мишанич Олексій
Слово о полку Ігоревім. Давньоруський текст і ритмічний переклад
Слабошпицький Михайло
Українські меценати: нариси з історії української культури
Кифишин А. Г.
Древнее святилище Каменная Могила. Опыт дешифровки протошумерского архива XII—III тыс. до н. э.
Косенко Т.
Берегиня України
Гедеонов С.А.
Варяги и Русь
М. Капустянський, Є. Маланюк
Україна. 1919 рік
Другий зимовий похід. Листопадовий рейд. Базар
Хижняк З.І.
Києво-Могилянська Академія
Ушаков Микола
Повість швидкоплинних літ
Трусевич С.М.
Суспільно-політичний рух у Східній Галичині в 50 - 70-х роках ХІХ ст.